12.03.2016

Spa kiedyś vs Spa dzisiaj

Nazwa Spa coraz częściej widniej na etykietkach przeróżnych produktów ale często nie ma ona nic wspólnego z tym co oznacza te pojęcie. Termin ten stał się modny i niemal prestiżowy sugerując "coś" wyjątkowego. Dla przykładu: ręcznik Spa, myjka Spa, świeczki Spa, masażer Spa, itp. Ale czy faktycznie powinny być nazywane Spa? Warto się przekonać co tak naprawdę oznacza  Spa, czym było kiedyś i czym powinno być w obecnych czasach.

Kiedyś Spa to:
SPA (Sanitas per Aquae) czyli zdrowie przez wodę, wodę którą w celach terapeutycznych wykorzystywana była już przez ludność starożytnego Rzymu. To właśnie Rzymianie jako piersi stworzyli łaźnie, sauny i termy nazywane przez nich "aquae" (pojęcia Spa w tedy jeszcze nie znano i nie używano), które były miejscami kąpieli ze świeżą źródlaną wodą,  miejscem gdzie spędzano wolny czas relaksując się, wyzbywając się zmęczenia dolegliwości zdrowotnych i poprawiając wygląd skóry.

Oficjalnie nazwa Spa zaistniało dopiero w XIX w w Belgii, w okolicy Ardenów gdzie znajdowały się źródła wody leczniczej  z tego względu powstało miasto o nazwie Spa, które obecnie nosi nazwę Baden-Baden i jest najpopularniejszym europejskich kurortem zabiegów wodnych, przypisując mu pomysłodawcę nazwy SPA oznaczające zdrowie dzięki wodzie.

Spa dzisiaj to:
Obecnie Spa kojarzy się z kosmetyką i kosmetologią w tym kosmetykami do pielęgnacji, indywidualnie dopasowanych do klienta zabiegów upiększających które wykonywane są już nie samą wodą i w łaźniach jak to czynili Rzymianie, tylko w salonach i ośrodki Spa.

PWN ("Wielki słownik wyrazów obcych") w 2004r zamieścił tłumaczenie pojęcia Spa definiowane jako zabiegi pielęgnacyjne wykonywane w celu poprawy kondycji skóry w tym regeneracji i nawilżenia, to  kosmetyki pielęgnujące do ciała i twarzy ze składem wód mineralnych ale też miejsca w których oferuje się zabiegi pielęgnacyjne nazywane zabiegami Spa.

Ówcześnie pojęcia Spa nie odnosi się jedynie do wykorzystania samej wody w celach terapeutycznych jak to zauważyć można było kiedyś, teraz termin ten jest dziedziną o szerokim znaczeniu który łączy ze sobą hydroterapię, kosmetykę, kosmetologię, aromaterapię, masaż, fizykoterapię, odnowę biologiczną, wellness,  medycynę uzdrowiskową. Pomimo że w dalszym ciągu wykorzystuje się sauny i kąpiele z wodą  źródlaną, morką jak i termalną w czystej swej postaci to popularne stały się kosmetyki na bazie wyciągów wody morskiej, sole, glinki i mineralne błota a także zabiegi z wykorzystaniem urządzeń.


Salony Spa oferują usługi wiążące się z kąpielą i kosmetyką a zabiegi przybierające miano rytuałów mające na celu relaks, odprężenie, odzyskanie energii, zadbanie zdrowie i wygląd, czyli troskę zarówno o kondycję fizyczną jak i psychiczną którą zakładała starożytna filozofia Spa, jednak kiedyś do tego celu wykorzystywana była jedynie woda.

Obecnie Spa to miejsca nazywane salonami, instytutami, ośrodkami, oazami lub sanktuariami. Dysponują szerokim wachlarzem wszelakich usług np.wyszczuplających, relaksujących, oferują profesjonalne kosmetyki oraz sprzęty np. kapsuły spa, wanny z hydromasażem itp. Usługi kierowane są do każdej grupy społecznej i wiekowej zależne od trybu życia i wykonywanej pracy np. osób młodych czy w podeszłym wielu, sportowców, osób przemęczonych itp. Posiadają pakiety na szczególne okazje np. wieczór panieński/kawalerski, urodziny, walentynki, rocznicę ślubu itp. Biorą pod uwagę  stan zdrowia, oczekiwania i upodobania klienta. Klient w Spa ma odnosić korzyść dla swojego stanu psychicznego oraz fizycznego (dobrze się czuć, być zrelaksowanym ale też poprawić kondycję skóry). Wykorzystanie wody w każdej jej postaci nawiązuje do Spa dlatego będą to: sauny, jacuzzi, wanny z hydromasażem czy kriokomory. Są to też naturalne surowce wykorzystywane w kosmetyce tkj. sole morskie, glinki, algi itp.


Oczywiście  w domowych warunkach bez profesjonalnych sprzętów i usług, jesteśmy w stanie sami wykonać zabiegi z dziedziny Spa, wykorzystując do tego celu przede wszystkim wodę i naturale kosmetyki (np. glinki). Najprostszą formą jest kąpiel we własnej łazience przez co można się zrelaksować, odstresować, poprawić kondycję skóry a także podnieść swoje zdrowie.

Mając na uwadze fakt że pojęcie Spa ściśle związane jest z wodą która poprawia stan zdrowia oraz wygląd, myślę że nie słuszne jest nadawanie nazw przedmiotom które nie mają nic wspólnego z wodą  i są zwykłym chwytem marketingowym, który ma jawie wyróżnić produkt i go sprzedać w większym nakładzie, wprowadzając tym samym w błąd kupujących, którzy tak naprawdę nie do końca znają znaczenie pojęcia Spa.

1 komentarz: