02.02.2016

Receptura syropu z cebuli-na przeziębienie i kaszel

Syrop z cebuli to naturalny bezpieczny i tani  lek, który przygotowywała mi mama kiedy byłam dzieckiem a teraz ja przygotowuje go dla swojej córki siebie i męża. Cebula zawiera wiele witamin i mikroelementów, ma właściwości bakteriobójcze, podnosi odporność, skutecznie zwalcza przeziębienie dreszcze bo działa napotnie. Ponadto jest świetnym lekarstwem na kaszel  i katar.  Pierwsze dawki syropu z cebuli podawałam córce kiedy miała 1,5 roku na uporczywy katar i kaszel.

SKŁADNIKI:
-2 średnie białe cebule
-cukier
ja dodaję też:
-miód naturalny
-sok z malin

Syrop  z cebulą i cukrem:
Cebulę obrać i zetrzeć na tarce. Na spód słoika lub miseczki zasypać cukrem i nanieść warstwę cebuli. Następnie cebulę zasypać cukrem. Postępować na przemian cukier cebula, aż do wykorzystania startej cebuli. Na wierzchu (na ostatniej warstwie) tak jak na spodzie ma być cukier.

Syrop z cebulą, miodem i sokiem z malin (jeśli się nie ma uczulenia ma miód):
Cebulę obrać i zetrzeć na tarce.W słoiku lub miseczce na spód rozsmarować 1,5 łyżki miodu (bo ma  gęstą konsystencję i ciężko go na nieść na utartą cebulę). Na miód, położyć pierwszą warstwę cebuli, zasypać cebulę cukrem, na cukier na nieść cebulę, tak postępować na przemian cukier cebula aż do wykorzystania całej startej cebuli. Na wierzchu (na ostatniej warstwie) tak jak na spodzie ma być cukier. Na sam koniec na cukier polać 2 łyżki soku z malin.Gotowe!

Słoik lub miseczkę przykryć ręcznikiem kuchennym tak by nie stykał się z syropem i z cisnąć sznureczkiem lub gumką. Pozostawić przy kaloryferze lub na słonecznym parapecie (źródle ciepła to wytworzy się szybciej sok). Po ok 5 godzinach syrop jest gotowy do spożycia. Opcjonalnie można odcedzić sok za pomocą sitka.

Data ważności:
do pięciu dni
Przechowywanie: w lodówce
Dawkowanie: dorośli jedna łyżka pięć razy dziennie, dla dzieci 1,5-3 lat jedna łyżeczka trzy razy dziennie, dzieci od 3 lat jedna łyżeczka pięć razy dziennie
2 komentarze:

  1. Dobry sposób ale nie wiem czy by mi smakował.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czuć cebulę ale nie tak intensywnie bo smak jest słodki przed cukier, a jak doda się jeszcze sok z malin to smakuj prawie jak malinowy syrop z apteki :)

      Usuń