08.03.2013

Terapia zapachowa olejkami eterycznymi

Każdy z nas lubi otulić się zapachem. W drogeriach przebieramy w perfumach, po to by znaleźć wreszcie te, idealnie współgrające z zapachem naszej skóry. Jest jednak inny sposób na stworzenie unikalnej i idealnej dla siebie kompozycji- olejki eteryczne. Pozyskiwane są z różnych części roślin: liści, kwiatów, żywicy, korzeni, kory, owoców i nasion. Już w starożytności doceniono ich działanie stosując je do konserwowania pokarmów, perfumowania ciała oraz balsamowania zwłok. Po okresie zapomnienia zostały przywrócone do łask przez francuskiego chemika Rene Gattefose, który stworzył pojęcie “terapia zapachowa”.Wyprodukowanie olejku zapachowego jest kosztowne i wymaga dużej ilości surowca. By uzyskać 30g olejku różanego należy dysponować 112kg płatków róży. Nie powinno więc dziwić, że potrafią kosztować na prawdę dużo. Cena olejku może nam zdradzić jego pochodzenie. Olejki syntetyczne są zazwyczaj tańsze, ale nie wykazują takich właściwości jak te naturalne, dlatego warto zainwestować w olejki pochodzenia naturalnego.Olejki powinny być przechowywane w miejscu ciemnym i w miarę chłodnym (idealna temperatura to 18 st. Celsjusza).
Jeśli już w trakcie kupowania zobaczymy, że stoi on w miejscu nasłonecznionym, lub na ogrzanej od światła półce, nie kupujmy go, bo istnieje podejrzenie, że stracił swoje właściwości.
Najlepszym sposobem na zastosowanie olejków eterycznych są masaże. Olejki należy rozrzedzać olejami bazowymi. Na 200ml oleju bazowego wystarczy kilka kropli olejku eterycznego. Powstałą mieszaninę można przechowywać w ciemnym pojemniku i chłodnym miejscu nawet przez dwa miesiące. Oleje nośnikowe można dobrać do swoich potrzeb, np. olej z orzechów laskowych dobrze odżywia skórę, a winogronowy doskonale natłuszcza.
Zamiast specjalnych syntetycznych “zapachów” do auta możemy zastosować skrawek tkaniny nasączony dowolnym olejkiem eterycznym (najlepiej orzeźwiający- bazyliowy, miętowy, czy cytrynowy) i powiesić u wlotu wentylacji.Odświeżacz powietrza możemy zrobić również na użytek domowy. Potrzebne nam będą do tego butelka z rozpylaczem (200ml), 100 ml alkoholu izopropylowego, 100ml wody i 200 kropli olejku eterycznego. Można wybrać dowolny zapach, albo skorzystać z mieszanki:

65 kropli o. bergamoty                                                           
25 kropli o. cytryny
25 kropli o. lawendy
15 kropli o. pomarańczy
15 kropli o. goździków
15 kropli o. tymianku
10 kropli o. jałowca
10 kropli o. drzewa herbacianego
5 kropli o. mięty pieprzowej
5 kropli o. rozmarynu
5 kropli o. drzewa sandałowego
5 kropli o. eukaliptusa


Własne perfumy można zrobić mieszając alkohol i wodę w proporcji 1:1, z wybraną przez siebie mieszanką olejków eterycznych.
Inhalacje z olejku to znana metoda lecznicza. Wykorzystuje się do nich gorącą (parującą wodę) i olejki eteryczne dobrane do schorzenia, które chcemy wyleczyć. Jeśli nie mamy możliwości skorzystania z takiego sposobu inhalacji, możemy nasączyć kawałek tkaniny wybranym przez siebie olejkiem i inhalować się wąchając ją.Znając zastosowanie olejków aromatycznych warto zapoznać się z właściwościami każdego z nich, i tak:
Olejek z bazylii- poprawia nastrój, dodaje sił, działa antydepresyjnie. Można go stosować w chwilach niepokoju, dekoncentracji, bólu głowy, kłopotach z oddychaniem i przy złym trawieniu. Jedna kropla tego olejku łagodzi ukąszenie osy. Zaleca się mieszać go z olejkami: bergamotowym, pelargoniowym, hyzopu, neroli, majerankowym, melisowym i lawendowym.
Olejek benzoesowy- rozgrzewa, pobudza krążenie, pomaga w oddychaniu, łagodzi podrażnienia skóry, zmniejsza napięcie nerwowe. Można go mieszać z olejkami: cynamonowym, kolendrowym, cyprysowym, jaśminowym, cytrynowym, mirrowym, różanym i sandałowym.
Olejek bergamotowy-  odświeża, działa antyseptycznie i przeciwlękowo, pobudza apetyt, pomaga w trawieniu, poprawia nastrój, poprawia oddychanie. Wskazany przy skórze tłustej. Stosowany bez rozcieńczenia powoduje przebarwienia. Można go mieszać z olejkami: rumiankowym, kolendrowym, cyprysowym, pelargoniowym, jaśminowym, lawendowym, cytrynowym, neroli i ylang-ylang.
Olejek cynamonowy- rozgrzewa, ściąga, działa antyseptycznie, wskazany przy wyczerpaniu, złym trawieniu i kłopotach z krążeniem. Można go mieszać z olejkami: kolendrowym, kadzidłowym i cytrusowymi.
Olejek cyprysowy- relaksuje, odświeża, ściąga, wskazany przy zapaleniu krtani, grypie, zaburzeniach krążenia, ropniach skórnych i stłuczeniach, pomocny przy menopauzie. Można go mieszać z olejkami: benzoesowym, bergamotowym, jałowcowym, lawendowym, cytrynowym i pomarańczowym.
Olejek cytrynowy- odświeża, wzmacnia, odkaża, odstrasza owady, uszczelnia naczynka krwionośne, wskazany w kłopotach z oddychaniem i krążeniem, przy bólach gardła i tłustej skórze. Mieszać z olejkami: benzoesowym, rumiankowym, eukaliptusowym, fenkułowym, kadzidłowym, pelargoniowym, jałowcowym, neroli i ylang-ylang. Wybiela zęby.
Olejek z czarnego pieprzu- odżywia, stymuluje, pobudza krążenie, ułatwia trawienie, stosować przy bólach mięśniowych, przeziębieniu i kaszlu. Mieszać z olejkami: cyprysowym, kadzidłowym, sandałowym i olejkami korzennymi.
Olejek cedrowy- uspokaja, odstrasza owady, działa antyseptycznie i przeciwlękowo, polecany przy powikłaniach płucnych, w zapaleniu pęcherza, trądziku i łupieżu. Nie stosować u kobiet w ciąży. Mieszać z olejkami: bergamotowym, cyprysowym, jaśminowym, jałowcowym, neroli i rozmarynowym.


Olejek z drzewa herbacianego
- przeciwgnilny, antyseptyczny, zalecany w kłopotach z oddychaniem, infekcjach skóry i zranieniach. Silnie odkaża. Mieszać z olejkami: lawendowym, rozmarynowym, olejkami cytrusowymi i korzennymi.
Olejek z drzewa sandałowego- uspokaja, działa antyseptycznie, ściąga, wskazany przy zmęczeniu, nudnościach i do skóry suchej. Mieszać z olejkami: benzoesowym, z czarnego pieprzu, cyprysowym, kadzidłowym, jaśminowym, cytrynowym i mirrowym.
Olejek eukaliptusowy- pobudza, odstrasza owady, działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo, wskazany przy biegunce, przeziębieniach, chorobach wirusowych, kłopotach z oddychaniem, bólach i zadrapaniach. Regeneruje skórę, ułatwia sen. Mieszać z olejkami: benzoesowym, hyzopowym, lawendowym, cytrynowym, melisowym, palczatkowym, sosnowym i różanym.
Olejek fenkułowy- pobudza trawienie, wskazany do skóry przetłuszczającej się, łagodzi objawy menopauzy. Nie można go stosować u dzieci poniżej 6 roku życia i u epileptyków. Mieszać z olejkami: pelargoniowym, lawendowym, cytrynowym, różanym, sandałowym.
Olejek pelargoniowy (geraniowy)- odświeża, rozluźnia, ściąga, oczyszcza skórę, odstrasza owady, wskazany przy zaburzeniach wątroby i nerek oraz kłopotach z miesiączką. Można go mieszać ze wszystkimi olejkami.
Olejek goździkowy- rozgrzewa, dezynfekuje, działa antyseptycznie, przeciwbólowo, wskazany przy ogólnym osłabieniu, nerwobólach, kłopotach z oddychaniem, bólach zębów, zapaleniach jamy ustnej i skóry. Mieszać z olejkami: bazyliowym, olejkami korzennymi i cytrusowymi.
Olejek hyzopowy- uspokaja, zmniejsza przekrwienie, wskazany przy niepokoju, nadciśnieniu, złym trawieniu, kłopotach z oddychaniem i krążeniem, Mieszać z olejkami: z szałwii muszkatołowej, szałwii lekarskiej, lawendowym, rozmarynowym i olejkami cytrusowymi. Nie wolno go stosować przy epilepsji.
Olejek imbirowy- wzmacnia, rozgrzewa, wskazany przy złym trawieniu, braku apetytu, bólach reumatycznych i bólach gardła. Mieszać z olejkami korzennymi i cytrusowymi.
Olejek jałowcowy- wzmacnia, odkaża, wskazany przy depresji, kłopotach z oddychaniem, bólach mięśni, trądziku, owrzodzeniach skóry i uczuleniach. Łączyć z olejkami: bergamotowym, cyprysowym, pelargoniowym, lawendowym, rozmarynowym i sandałowym. Nie stosować u kobiet w ciąży.
Olejek jaśminowy- relaksujący, uspokajający, wskazany przy depresjach, kłopotach z oddychaniem i skórze wrażliwej. Można go łączyć ze wszystkimi olejkami.
Olejek z kadzidłowca- rozgrzewa, rozluźnia, wzmacnia, wskazany przy zranieniach skóry i kłopotach z oddychaniem. Odmładza. Można go łączyć ze wszystkimi olejkami.
Olejek kamforowy- ochładza, pobudza, wskazany przy depresji, bezsenności, złym trawieniu, kłopotach z oddychaniem i trądziku. Mieszać z olejkiem kadzidłowca i neroli. Zastosowanie zimnego kompresu z dodatkiem kamfory zmniejsza obrzęk.
Olejek kolendrowy- poprawia nastrój, wskazany przy wyczerpaniu nerwowym, złym trawieniu i bólach reumatycznych. Łączyć z olejkami z bergamoty, cytryny, neroli, pomarańczy, cyprysu i korzennymi.
Olejek lawendowy- odświeża, uspokaja, odkaża, łagodzi bóle, odstrasza owady, wskazany przy bezsenności, niestrawności, bólach głowy, infekcjach, bólach mięśniowych. Można go łączyć ze wszystkimi olejkami.Olejek majerankowy- uspokaja, rozgrzewa, na bezsenność, niestrawność, złe trawienie, przeziębienie i bóle mięśni. Łączyć z olejkami z bergamoty, rumianku, cyprysu, lawendy i rozmarynu.
Olejek melisowy- odświeża, działa przeciwdepresyjnie, łagodzi bóle, napięcie nerwowe, bolesne miesiączki. Łączyć z olejkami z pelargonii, jałowca, neroli i ylang-ylang.
Olejek z mięty pieprzowej- wzmacnia, łagodzi ból, działa antyseptycznie, wskazany przy zmęczeniu, złym trawieniu, chorobie lokomocyjnej, bólu głowy i zębów. Dodawać w małych dawkach do olejków z benzoesu, czarnego pieprzu, melisy, majeranku.
Olejek z mirry- odkaża, przyspiesza gojenie, działa przeciwzapalnie i wzmacniająco, wskazany przy złym trawieniu, braku apetytu, katarze, zapaleniu oskrzeli i zapaleniu skóry. Łączyć z olejkami z lawendy, kamfory i korzennymi.
Olejek neroli- odkaża, regeneruje skórę, wskazany przy niepokoju i biegunce. Można go łączyć ze wszystkimi olejkami.
Olejek niaouli- uspokaja, odkaża, działa przeciwbakteryjnie, wskazany przy kłopotach z oddychaniem, bólach gardła, przeziębieniu, owrzodzeniu skóry i reumatyzmie. Łączyć z olejkami z lawendy, sosny i mięty.
Olejek z palczatki- łagodzi, odmładza, odkaża, wskazany przy kłopotach z krążeniem, złym trawieniu, bólach mięśniowych i trądziku. Łączyć z olejkami z pelargonii, bazylii, jaśminu i lawendy. Znakomity na zwiotczałą skórę po schudnięciu.
Olejek patchouli- przeciwdepresyjny, uspokaja, działa antyseptycznie, wskazany przy niepokoju, do skóry suchej i starzejącej się. Mieszać z olejkami z bergamoty, bazylii, pelargonii, jałowca, lawendy, sosny i róży. Małe dawki poprawiają nastrój, zaś duże uspokajają.
Olejek rozmarynowy- zmniejsza napięcie, wzmacnia, odstrasza owady, wskazany przy zmęczeniu, złym krążeniu i trawieniu, bólach mięśniowych i kłopotach z oddychaniem. Łączyć z olejkami z bazylii, cedru, kadzidła, lawendy, cytryny i mięty pieprzowej.
Olejek różany- relaksuje, ściąga, wskazany przy stresie, złym krążeniu, bólach głowy, zaburzeniach trawienia i skórze wrażliwej. Można go łączyć ze wszystkimi olejkami. Dobry dla dzieci.
Olejek rumiankowy- odświeża, relaksuje, działa przeciwbólowo, wskazany przy depresji, bezsenności, złym trawieniu i bolesnych miesiączkach. Szczególnie polecany dla dzieci. Łączyć z olejkami: benzoesowym, bergamotowym, pelargoniowym, lawendowym, cytrynowym, majerankowym, neroli i różanymOlejek sosnowy- odświeża, odkaża, działa przeciwgnilnie, wskazany w kłopotach z nerkami, oddychaniem, astmie, zapaleniu zatok i grypie. Łączyć z olejkami: cedrowym, eukaliptusowym, lawendowym, rozmarynowym, szałwiowym i korzennymi.
Olejek z szałwii lekarskiej- uspokaja, łagodzi, zmniejsza przekrwienie, wskazany przy niskim ciśnieniu, zmęczeniu, kłopotach z oddychaniem. Oczyszcza skórę. Mieszać z olejkami: bergamotowym, hyzopowym, cytrynowym, lawendowym, melisowym i z mięty pieprzowej. Należy stosować go z umiarem, bo jest dość toksyczny w większych ilościach. Nie stosować przy karmieniu piersią.
Olejek z szałwii muszkatołowej- rozgrzewa, uspokaja, zmniejsza napięcie, wskazany przy bezsenności, depresji, złym trawieniu, bolesnych miesiączkach, bólach gardła i ukąszeniach owadów. Zalecany dla skóry suchej. Łączyć z olejkami z pelargonii, jaśminu, jałowca, lawendy i drzewa sandałowego.
Olejek tymiankowy- pobudza, działa antyseptycznie, wskazany przy zmęczeniu, bólach głowy, kłopotach z trawieniem i oddychaniem i przeziębieniu. Łączyć z olejkami z bergamoty, melisy, rozmarynu i cytrusowymi. W czasie infekcji pobudza produkcję białych krwinek.
Olejek ylang-ylang- uspokaja, działa antyseptycznie i przeciwdepresyjnie, stosować przy niepokoju, bezsenności i frustracji. Reguluje krążenie. Można go łączyć ze wszystkimi olejkami. Duże dawki powodują ból głowy.Mając do wyboru tak wiele możliwości i kompozycji zapachowych każdy znajdzie coś dla siebie. Życzymy więc miłej zabawy w poszukiwaniu idealnego zapachu.

treść: http://www.spaclub.pl/olejki_eteryczne.php


1 komentarz:

  1. A czy olejki lacza sie z nafta stosowana w lampach naftowych?

    OdpowiedzUsuń