10.12.2012

Olejek waniliowy

Wanilia płaskolistna to krzew, który może osiągać nawet do 25 cm wysokości. Pochodzi z krajów Ameryki Środkowej. Należy do rodziny storczyków, występuje w dwóch kolorach, a jej kwiaty swym kształtem przypominają trąbki. Owoce, z których pozyskuje się olejek waniliowy, nazywane są laskami wanilii.. Olejek z wanilii jest również powszechnie stosowany w sztuce kulinarnej.
Olejek waniliowy jest wytwarzany poprzez ekstrakcję rozpuszczalnika substancji żywicznej, uzyskanej w wyniku fermentacji ziaren wanilii. Olejek waniliowy znany był już w starożytnych Indiach, Chinach oraz Grecji.


WŁAŚCIWOŚCI:
 • antyoksydacyjne,
 • antykancerogenne,
 • antydepresyjne,
 • relaksujące i uspokajające.

  Posiada właściwości przede wszystkim:
  -działa uspokajająco
  -silnie relaksująco na ciało i umysł
  -daje doskonałe rezultaty w walce ze stresem, stanami napadowego gniewu i wściekłości. -wspiera poczucie dobrego humoru, wesołości,
  -zwiększa zdolność kreatywności,
  -podnosi poziom intuicji i wyobraźni,
  -dodaje pewności siebie.
  -stosowany w nawilżaczu powietrza, lub kominku do aromaterapii, tworzy aurę spokoju, harmonii i bezpieczeństwa.
  -dodaje energii, eliminuje nagromadzone zmęczenie.
  -wspomaga pielęgnację skóry skłonnej do stanów zapalnych i podrażnień, regeneruje, odmładza, ujędrnia, zmiękcza naskórek chroni jego naturalną wilgoć.
  -pomaga przy bezsenności, neurastenii, melancholii.


  Wskazane przede wszystkim :
  -masaż.
  -kąpiele
  -inhalacje i armatyzacja powietrze,
ZASTOSOWANIE:
Oprócz szerokiego zastosowania jako środka aromatyzującego w produkcji żywności i napojów, olejek waniliowy znalazł zastosowanie także w świecie leków. Jak działa?
 • Antyutleniająco – antyoksydacyjne własności olejku waniliowego neutralizują wolne rodniki i chronią organizm przed infekcjami, a nawet niektórymi rodzajami nowotworów, takich jak rak prostaty czy jelita grubego.
 • Afrodyzjakalnie – systematyczne podawanie olejku waniliowego pacjentom z impotencją, zaburzeniami erekcji, oziębłością, utratą libido daje bardzo dobre rezultaty – stymuluje wydzielanie niektórych hormonów, takich jak testosteron i estrogen, które pomagają w przywróceniu do normalnych zachowań seksualnych.
 • Antykancerogennie – w pewnym stopniu przeciwrakotwórcze właściwości są związane z jego właściwościami utleniającymi, wanilia kontroluje wzrost komórek nowotworowych, pomagając w ten sposób leczyć raka.
 • Regulacyjnie – olejek waniliowy może skutecznie obniżyć gorączkę, wpływa także korzystnie na układ oddechowy, układ krążenia, układ trawienny, układ nerwowy i układ wydalniczy. Pomaga uregulować miesiączki poprzez aktywację niektórych hormonów, takich jak estrogen.
 • Uspokajająco – olejek pomaga w stanach napięcia i stresu, łagodzi nadpobudliwości, obniża ciśnienie krwi.Olejek waniliowy doskonale łączy z olejkami eterycznymi z pomarańczy, cytryny, neroli, jojoby, rumianku, lawendy i drzewa sandałowego. Znali go już Aztekowie, do Europy został przywieziony przez Hiszpanów. Wanilia jest jednym z droższych olejków eterycznych i ma szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, jak również spożywczym.
Przy stosowaniu olejku waniliowego należy pamiętać, że olejki eteryczne są substancjami bardzo aktywnymi i dlatego trzeba je stosować zgodnie z zaleceniami producenta. Nie wolno dopuszczać do kontaktu nierozcieńczonego olejku ze skórą i oczami. Olejki są substancjami łatwopalnymi, więc trzeba je trzymać z dala od ognia i w miejscu niedostępnym dla dzieci. Najlepiej przechowywać je w szczelnie zamkniętych szklanych butelkach, w temperaturze 15-25 stopni Celsjusza i chronić od światła.

 
PRZECIWSKAZANIA:
-alergie,
-ciążą,
-kobiety karmiące,
-nie stosować w dużyszch dawkach i przez dłuższy czas,
 
STOSOWANIE:
1)do aromatyzacji powietrza-w lampkach, kominkach,nawilżacze pwowietrza kilka kropli wlać do przeznaczonego miejsca.
2)do kąpieli aromatycznych-na przeciętnej pojemności wanny wlać letnią wodę i pod strumieniem bierzącej wody dodać 10-15 kropli olejku.

2 komentarze: